Żeglarstwo z zorzą polarną i wielorybami

OC-B/22/22

Opis wyprawy
Data wyprawy:30.10.2022 do 06.11.2022
Ilość dni:7
Trasa wyprawy:Żeglarstwo z zorzą polarną i wielorybami okolice Tromsø – Kvaløya
Stopień trudności:Łatwy
Opis wyprawy:

OKOLICE TROMSØ – KVALØYA

Przełom listopada i grudnia to polarna noc w Tromsø i okolicy. Można więc przez kilka dni poczuć się jak prawdziwi mieszkańcy Północy. Noc polarna wcale nie oznacza całkowitych ciemności. Okres szarówki jest wystarczający, by wypłynąć w morze. Jesienią i zimą w rejony północno-zachodniej Norwegii przypływają ławice śledzi, a za nimi morskie drapieżniki orki i majestatyczne wieloryby. Zajęte żerowaniem nie zwracają uwagi na jachty, pozwalają na podglądanie. Najedzone asystują łodziom, wyskakują z wody. Długie nocne godziny rozświetlane są zorzą polarną, zjawiskiem którego nie da się opisać. To trzeba po prostu zobaczyć. Urocze miasteczka usadowione u stóp gór, w głębi fiordów zapraszają na spacery i do lokalnych knajpek.

Rejon, w który zapraszamy na rejs to już pełnia zimy, ze śniegiem i mrozem. Warto więc zadbać o ciepłe ubranie. Ciepłe wnętrze jachtu zapewni jednak komfort przebywania na nim podczas rejsu.

Wyjazd nie jest wyjazdem żeglarskim. Nie są potrzebne żadne umiejętności ani wiedza. Załoga stała jachtu zajmuje się nawigacją i czuwa nad bezpieczeństwem gości. Wszyscy uczestniczą w pracach na jachcie. Są podzieleni na zespoły (wachty), które pracują 4 godziny, a 8 godzin mają wolne. Z dostępnych produktów tzw. wachta kambuzowa (dyżur w kuchni) gotuje posiłki.

Świetna znajomość Północnej Norwegii jest gwarancją, że zabierzemy Państwa w miejsca, gdzie krajobrazy są unikatowe i gdzie można spotkać przedstawicieli świata zwierząt charakterystycznych dla Arktyki.

Jacht: OCEAN B , stalowy jacht wyprawowy dł. 20,55 m, 5 kabin dwu i trzyosobowych, 4 łazienki, obszerna mesa, duży i dobrze wyposażony kambuz. Zamknięta sterówka z dodatkowymi siedziskami dla turystów. Cały jacht ogrzewany (piec CO olejowy). 8 osobowy ponton- rib do lądowań na wybrzeże.

Port macierzysty: Oldenburg

Właściciel: Andrzej i Halina Górajek

Armator: „Natango” Halina Górajek

Etatowy kapitan: Andrzej Górajek, doświadczenie w pływaniu po wodach polarnych: http://www.polskiezeglarstwopolarne.pl/wp/?p=2632

Termin i cena

Termin: 30.10.2022 do 06.11.2022
Cena : 4550,00 PLN

Co jest zwarte w cenie katalogowej:
➔ Opieka doświadczonego kapitana
➔ Prowiant do przygotowywania posiłków
➔ Miejsce w kabinie dwu- lub trzyosobowej
➔ Pakiet podstawowy: prześcieradło, poduszka, poszewka na poduszkę, koc (dopłacając 30 zł można otrzymać kołdrę, poszwę na kołdrę, ręcznik kąpielowy)
➔ Korzystanie z naszego wspólnego sprzętu: ponton, raki na buty, sprzęt wędkarski.
➔ Wszystkie wydatki związane z jachtem, takie jak olej napędowy, gaz, opłaty portowe itp.
➔ Sprzęt ochrony osobistej
➔ Ubezpieczenie NNW

W cenie katalogowej nie jest zawarte:
➔ Dojazd do portu zaokrętowania i powrót z portu wyokretowania
➔ W rejsie nie ma kucharza. Członkowie załogi, na zasadzie rotacji, przygotowują posiłki
➔ Opcjonalne posiłki w kawiarniach / restauracjach.
➔ Wejście do galerii, muzeów itp.
➔ Napoje takie jak wino, piwo (tak, podczas postojów pijemy piwo i wino na pokładzie, ale przywozimy własne)
➔ Obowiązkowe indywidualne ubezpieczenie od kosztów ratownictwa (pomagamy załatwić, to koszt ca 80 zł/tydzień)
➔ Indywidualne ubezpieczenie uczestnika
➔ Ubezpieczenie kaucji

Program wyprawy

Ogólny program wyprawy:

➔ Dzień 1 Przylot i mustrowanie
➔ Dzień 2 Kvaløya
➔ Dzień 3 i 4 Hillesøya, Sommarøy,
➔ Dzień 4 Lyngen
➔ Dzień 5 i 6 Skjervøy, Kvænangen,
➔ Dzień 7 Tromsø wymustrowanie

Przedstawiony program jest przykładowy. Realizacja każdej z wypraw żeglarskich uzależniona jest od pogody. Program rejsu może być zmieniony i dopasowany do panujących warunków atmosferycznych.

planowany program wyprawy:

Dzień 1 Przylot i zakwaterowanie

Tromsø: od godziny 16:00 rozpoczyna się zakwaterowanie na jacht. Po przydzieleniu miejsc wszyscy zostają zapoznani z wyposażeniem jachtu, obsługą podstawowych urządzeń i procedurami bezpieczeństwa oraz podzieleni na zespoły (wachty). Jeżeli prognoza pogody będzie korzystna to po zakwaterowaniu wszystkich uczestników jacht wypływa w poszukiwaniu stad orek. Dokładny kierunek jest uzależniony od warunków pogodowych. Każdy z proponowanych jest atrakcyjny.

Dzień 2 do 5 Realizacja jednej z przykładowych tras

W zależności od warunków pogodowych, na bieżąco kapitan decyduje, które z portów i fiordów będą odwiedzane. Pływając w poszukiwaniu stad orek odwiedzamy takie miejsca jak Kvaløya, Hillesøya, Sommarøy, Lyngen, Skjervøy, Kvænangen. To dni i wieczory na szukanie dogodnych miejsc by zobaczyć orki i wieloryby oraz wędkować.

Dzień 6 Dopłynięcie do Tromsø

Ostatni dzień rejsu. Podczas powrotu uczestnicy pakują się, sprzątają jacht. Wieczorem jest czas na spacer po Tromsø

Dzień 7 Tromsø wykwaterowanie

Po śniadaniu, otrzymaniu pamiątek z rejsu, uczestnicy po raz ostatni w tym rejsie schodzą z pokładu jachtu. Wymustrowanie trwa do godziny 11:00

Informacje praktyczne

Spis treści:
> Jak się dostać do/z Oslo, Tromso
> Bezpieczeństwo i codzienne życie na jachcie
> Jedzenie i gotowanie
> Zakwaterowanie i udogodnienia
> Zdrowie
> Co zabrać na rejs
> Czego oczekujemy od uczestników


Informacje praktyczne

Jak się dostać do/z Oslo, Tromso

Z Polski najprościej i najtaniej – samolotem. Tromso i Oslo Gardermoen są bardzo dobrze skomunikowane tanimi liniami lotniczymi.

We wszystkich norweskich miastach pomiędzy lotniskiem a centrum jeżdżą Flybusses, często są dodatkowe autobusy miejskie, kolej. Ponieważ nasz jacht zwykle stoi w centrum miasta, przy miejskich kejach, zawsze łatwo jest się dostać z i na lotnisko.

Bezpieczeństwo i codzienne życie na jachcie

„Ocean B” to duży, stalowy, wygodny i bezpieczny jacht. Jest przystosowany do pływania po wodach Arktyki. Każdy uczestnik ma przypisaną do siebie kamizelkę ratunkową, która nie utrudnia poruszania się, ale w razie wypadnięcia do wody automatycznie napełnia się gazem i utrzymuje człowieka wodzie. Na pokładzie jest 20 osobowa tratwa ratunkowa. Podczas trudnych warunków lub jeżeli ktoś odczuwa taką potrzebę, podczas przebywania na pokładzie jachtu można się przypiąć do relingu za pomocą specjalnych pasów (zwanych wąsami). Dodatkowym zabezpieczeniem podczas ew. bardzo trudnych warunków są specjalne indywidualne czujniki, które w razie wypadnięcia za burtę się uruchamiają i powiadamiają o tym sterującego. Poza indywidualnymi środkami ratunkowymi, na jachcie są inne, elektroniczne środki ochrony, wymagane prawem i atestowane. Pierwszego dnia pobytu na jachcie przeprowadzamy szkolenie z zasad bezpieczeństwa, zapoznajemy z jachtowymi urządzeniami. Kapitan i załoga stała jachtu (jeżeli w tym rejsie płynie) cały czas czuwa nad bezpieczeństwem.

Nasz etatowy kapitan jest bardzo doświadczonym żeglarzem, który od kilku lat pływa po Arktyce.

Pierwszego dnia pobytu wszyscy uczestnicy zostają podzieleni na stałe zespoły tzw. wachty. Wyróżniamy wachty nawigacyjne i wachty kambuzowo-gospodarcze. Wachta nawigacyjna polega na obsłudze jachtu podczas płynięcia: sterowanie, stawianie żagli, obserwacja otoczenia. Wachta nawigacyjna trwa zwykle 4 godziny, a po niej jest 8 godzinny odpoczynek. Wachta kambuzowo-gospodarcza ma za zadanie przygotowywanie posiłków, dbanie o czystość w pomieszczeniach wspólnych, dokonywanie drobnych napraw zleconych przez kapitana lub oficera wachtowego. Wachta kambuzowo-gospodarcza trwa 24 godziny i przypada co kilka dni.

Do manewrów portowych wychodzi cała załoga.

Na wachtę wychodzi się kilka minut przed czasem, tak by spokojnie i w skupieniu przejąć obowiązki.

Podczas wachty nawigacyjnej nie czyta się książek, nie gra, nie rozmawia przez telefon itp. Od obserwacji otoczenia i utrzymania kursu zależy życie wszystkich na pokładzie.

W dozwolonych prawem ilościach tolerujemy na pokładzie alkohol, pity wyłącznie w portach, gdy wszyscy są bezpieczni. Narkotyki w żadnej postaci nie są tolerowane i jest zakaz wnoszenia ich na pokład jachtu.

Palenie papierosów/fajki jest dozwolone wyłącznie na pokładzie, poza sterówką, od strony zawietrznej. Każdorazowe wyjście na pokład i powrót muszą być zgłaszane oficerowi wachtowemu, pełniącemu w tym momencie służbę.

Wszystkie rzeczy na jachcie mają swoje ustalone miejsce i bezwzględnie po użyciu muszą wrócić na to samo miejsce. Dlaczego? Po pierwsze w nagłych przypadkach nie może być sytuacji, że zamiast coś wziąć z wiadomego miejsca zaczyna się szukanie. Po drugie luźno leżące rzeczy, gdy jachtem buja mogą przelecieć i po drodze kogoś skaleczyć. Niejeden jacht zatonął, bo przysłowiowe zapałki nie leżały na swoim miejscu i nie jedna osoba straciła zdrowie, bo została np. ugodzona niedbale odłożonym nożem.

Instalacja wodno-kanalizacyjna na jachcie tylko pozornie jest taka sama jak w mieszkaniu. Na jachcie wszystkie rury mają dużo mniejszą średnicę, są zamontowane pompy. Trzeba bezustannie dbać by nie były zapchane. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno do zlewów czy toalet wrzucać odpadków, fusów, włosów, chusteczek, papieru toaletowego, patyczków itp. Do tego służą kosze na śmieci. Z tego samego powodu trzeba dbać by drobne przedmioty, papierki, chusteczki itp. nie przedostały się pod podłogę. Na jachcie są zamontowane pompy, które opróżniają zenzy. Jeżeli pompa zostanie uszkodzona powstaje poważne zagrożenie dla jachtu.

Jedzenie i gotowanie

Na naszych rejsach każdy ma swój wkład w prace na jachcie, wszyscy podczas pobytu na jachcie zmieniają się w kambuzie. Staramy się by zakupiony przez nas prowiant pozwalał na przygotowanie domowych, smacznych i zdrowych posiłków. Kambuz jest wyposażony w wiele urządzeń AGD ułatwiających gotowanie. Świeże ryby, złapane podczas rejsu uzupełniają menu. Dużym udogodnieniem jest ujęcie wody zaburtowej w kambuzie, dzięki temu oszczędzamy wodę słodką. Smażenie ryb jest zabronione w kambuzie. Do tego służy osobna kuchenka i smażenie się odbywa na pokładzie lub na lądzie.

Jeśli masz alergie lub preferencje, daj nam znać w formularzu rejestracyjnym, a my weźmiemy to pod uwagę.

Zakwaterowanie i udogodnienia

Na jachcie są kabiny 2 i 3 osobowe i 4 łazienki. Poduszka, powłoczkę na nią, prześcieradło, koc – to zapewniamy my. Każdy uczestnik przywozi swój śpiwór lub powłokę na kołdrę (kołdrę można wypożyczyć naszą). Za dodatkową opłatą można zamówić kołdrę z powłoką oraz ręczniki. W kabinach są półki i szafki w których pomieszczą się rzeczy osobiste. W każdej kabinie jest port USB i nie ma problemu z ładowaniem np. telefonów. Kabel trzeba mieć własny.

Obszerna mesa jest pomieszczeniem wspólnym dla całej załogi. Mamy małą bibliotekę z książkami, gry planszowe, karty. Jest też do dyspozycji gitara.

Na całym jachcie jest ciepło jak w domu, zapewnia je olejowy piec CO i grzejniki w każdym pomieszczeniu. Na dłuższe wyprawy nie ma potrzeby zabierania większej ilości ubrań. Mamy pralkę i można z niej skorzystać.

Zdrowie

Wszyscy członkowie załogi stałej posiadają podstawowe przeszkolenie medyczne. Pod telefonem są nasi lekarze medycyny rodzinnej. Na pokładzie jest dobrze wyposażona apteczka z lekarstwami i opatrunkowa. Z lekarstw korzystamy tylko w sytuacjach nagłych, po konsultacji z lekarzem. Prosimy, by każdy uczestnik pamiętał o swoich dolegliwościach i zabrał ze sobą swoje leki. Osoby z chorobami przewlekłymi są proszone o wypełnienie ankiety podczas zapisywania się na rejs. Kapitan musi wiedzieć jak zareagować w sytuacji nagłej. Jeżeli wiesz, że cierpisz na chorobę lokomocyjną – ew. lekarstwa, plastry zabierz ze sobą. My na pokładzie takich leków nie mamy. Proponujemy kandyzowany imbir, który jest składnikiem leków na chorobę lokomocyjną. Tzw. choroba morska nie musi objawiać się wymiotami. To może być biegunka – weź to pod uwagę kompletując swoją apteczkę podróżną.

Bardzo prosimy o nieużywanie na jachcie kosmetyków o intensywnym zapachu (perfumy, dezodoranty, płyny po goleniu). O ile na lądzie nie zwracamy większej uwagi na zapach, to na jachcie jest to już problem. Intensywny zapach może powodować ból głowy, może być impulsem do choroby lokomocyjnej.

Co zabrać na rejs

Każdy przed rejsem zastanawia się, co zabrać na rejs. Dobrze jest przed pakowaniem sporządzić sobie listę i wg niej przygotować się do wyjazdu. Poniżej przedstawiamy Państwu sugestie co zabrać w rejs, oparte na naszym doświadczeniu. Listy nie można traktować jako kompletnej w 100%. Spis zależy od charakteru konkretnego rejsu oraz Państwa indywidualnych potrzeb.

• DOKUMENTY:

dowód osobisty/paszport – prosimy zwrócić uwagę na datę ważności dokumentu, patent żeglarski/książeczkę żeglarską, ubezpieczenie EKUZ oraz dodatkowe indywidualne ubezpieczenie od kosztów ratownictwa na morzu, dokumenty uprawniające do zniżek (np. leg. studencka), kartę płatniczą / gotówkę w walucie odwiedzanych państw

• LEKI / KOSMETYKI itp.

indywidualne lekarstwa (zalecamy zabranie zapasu na 2-3 dni więcej niż przewidywany czas trwania rejsu oraz zalecamy dołączyć kartkę z opisem zażywania), środki p/bólowe, ew. leki na chorobę lokomocyjną, zapasowe okulary korekcyjne, okulary p/słoneczne, krem z filtrem p/słonecznym, antyperspirant, pasta do zębów + szczoteczka, przybory do golenia, grzebień, szampon itp., kremy/balsamy, ręczniki, myjki, chusteczki mokre, zapas podpasek (nawet jak nie przewidujemy potrzeby używania, zmiana klimatu i podróż potrafi wiele zmienić)

• UBRANIA

wygodne spodnie – 2 szt., podkoszulki, bielizna, piżama, ciepłą odzież – polar, ciepłe spodnie, ciepła kurtka, czapkę, rękawiczki itd. Nie jest wymagane posiadanie sztormiaka, sterujemy z osłoniętej sterówki i wychodzimy tylko do manewrów. Na jachcie jest ciepło (+20)

• OBUWIE

wygodne obuwie sportowe, z jasną, antypoślizgową podeszwą, dobrze trzymające się na nodze – do poruszania się po pokładzie – 1 para (Nie dopuszczamy do chodzenia po pokładzie w klapkach lub boso), wygodne obuwie na spacery, zalecamy zabranie kaloszy lub buty tzw. trekkingowe.

• POZOSTAŁE

torba, worek żeglarski lub plecak bez stelaża (na jachcie nie ma miejsca na przechowywanie walizek), mały plecak na wędrówki, smycz do telefonu, sznurek do okularów, woreczki strunowe do przechowywania dokumentów, lekarstw, worek na brudne ubrania, latarka + zapasowe baterie, ładowarka do telefonu itp., śpiwór lub powłokę na kołdrę.

• NIE ZABIERAMY NA REJS

drogich ubrań, drogiej biżuterii, cennych urządzeń elektronicznych, które nie są odporne na kontakt z wilgocią,

papierosów ponad ilość dozwoloną przepisami wwozowymi do odwiedzanych państw,

obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia na pokład jachtu narkotyków i.t.p.

Czego oczekujemy od uczestników

udziału w rutynowych czynnościach na pokładzie jachtu, niezależnie od tego, czy jest to nawigacja, manewry portowe, gotowanie, sprzątanie lub w innych w razie potrzeby. Nasze rejsy wymagają trochę wysiłku od wszystkich uczestników – i trzeba być otwartym na wkład pracy i trochę otworzyć się towarzysko. Poglądy polityczne i religijne zostawiamy na lądzie.

Formularz zapisu
Galeria zdjęć