Informacje praktyczne

Jak dostać się do portu zaokrętowania?

Bergen

Z Polski najprościej i najtaniej – samolotem. Bergen jest bardzo dobrze skomunikowane tanimi liniami lotniczymi. We wszystkich norweskich miastach pomiędzy lotniskiem a centrum jeżdżą Flybusses, często są dodatkowe autobusy miejskie, kolej. Ponieważ nasz jacht zwykle stoi w centrum miasta, przy miejskich kejach, zawsze łatwo jest się dostać z i na lotnisko.

Bodø

Bodo i Oslo Gardermoen są bardzo dobrze skomunikowane tanimi liniami lotniczymi. We wszystkich norweskich miastach pomiędzy lotniskiem a centrum jeżdżą Flybusses, często są dodatkowe autobusy miejskie, kolej. Ponieważ nasz jacht zwykle stoi w centrum miasta, przy miejskich kejach, zawsze łatwo jest się dostać z i na lotnisko.

Tromsø

Tromso i Oslo Gardermoen są bardzo dobrze skomunikowane tanimi liniami lotniczymi.  We wszystkich norweskich miastach pomiędzy lotniskiem a centrum jeżdżą Flybusses, często są dodatkowe autobusy miejskie, kolej. Ponieważ nasz jacht zwykle stoi w centrum miasta, przy miejskich kejach, zawsze łatwo jest się dostać z i na lotnisko.

Longyearbyen

Do/z Longyearbyen samoloty zawsze odlatują/lądują z Oslo Gardermoen. Warto rozważyć podróż z Berlina. Z Berlinem są dobre połączenia z kilku miast Polski. Natomiast z Berlina do Longyearbyen i odwrotnie można podróżować na jednym bilecie i mimo przesiadki w Oslo, nie trzeba się martwić o bagaż. Zostaje on automatycznie przekierowany do docelowego samolotu. We wszystkich norweskich miastach pomiędzy lotniskiem a centrum jeżdżą Flybusses, często są dodatkowe autobusy miejskie, kolej. Ponieważ nasz jacht zwykle stoi w centrum miasta, przy miejskich kejach, zawsze łatwo jest się dostać z i na lotnisko.

W samym Longyearbyen odległość pomiędzy lotniskiem a portem to zaledwie kilka minut jazdy samochodem, prostą drogą. Nie polecamy jednak odbywania spaceru. W tym rejonie zdarzają się spotkania z niedźwiedziem polarnym i niestety mogą skończyć się one tragicznie.

Zaokrętowanie i wyokrętowanie

Jak wygląda początek i koniec rejsu?

Zaokrętowanie

Od godziny 15:00 rozpoczyna się zakwaterowanie na jacht. Po przydzieleniu miejsc wszyscy zostają zapoznani z wyposażeniem jachtu, obsługą podstawowych urządzeń i procedurami bezpieczeństwa oraz podzieleni na zespoły (wachty). Jeżeli prognoza pogody będzie korzystna to po zakwaterowaniu wszystkich uczestników jacht wyrusza w trasę, żeby nie tracić czasu.

Port docelowy

Do końcowego portu przypływamy wieczorem przedostatniego dnia rejsu, żeby pozostawić czas na zorganizowanie się przed powrotem do domu, zwiedzenie miasta i kupienie drobiazgów. W szczególnych przypadkach związanych z pogodą albo innymi istotnymi czynnikami może się zdarzyć, że opóźnimy powrót do poranka ostatniego dnia.

Wyokrętowanie

Po śniadaniu, otrzymaniu pamiątek z rejsu, uczestnicy po raz ostatni w tym rejsie schodzą z pokładu jachtu. Wymustrowanie trwa do godziny 12:00.