Dookoła Spitsbergenu

01 - 11.09.2021

Dookoła Spitsbergenu

01 - 11.09.2021

W dniach od 01/09.2021 do 11.09.2021 odbyła się pierwsza z zaplanowanych w tym roku wyprawa dookoła Spitsbergenu. Cel wyprawy został osiągnięty. Jacht s/y OCEAN B żeglował wzdłuż jego zachodniego i północnego wybrzeża pokonując cieśninę Hinlopen, a następnie płynąc przejściem przez cieśninę Heleysund (między Spitsbergenem i wyspą Barentsa) wpłynął na wody Storfjorden. Cieśnina Heleysund ma około 600 metrów szerokości i z powodu silnych prądów pływowych sięgających 10 węzłów i zagrożenia dryfującym lodem praktycznie nie jest uczęszczana. W trakcie wyprawy odwiedziliśmy wiele pięknych miejsc ( Bråsvellbreen, Agardhbukta, Heimland, Hambergbukta ) spotykając po drodze dzikie zwierzęta.

Trasa wyprawy jachtu Ocean B w dniach 01-11.09.2021 →

Załoga wyprawy wokół wyspy Spitsbergen (01.09.2021 do 11.09.2021):

  1. Paweł Pelc – kapitan
  2. Andrzej Górajek – zastępca kapitana
  3. Zbysław Zbyszyński – I oficer
  4. Adam Świrszcz – II oficer
  5. Krzysztof Prochowski – III oficer
  6. Urszula Malak – załoga
  7. Magdalena Pryszcz – załoga
  8. Piotr Zbyszyński – załoga

Rankiem w dniu 04 września po minięciu wyspy Moffen jacht znalazł się u wejścia do cieśniny Hinlopenstretet od jej północnej strony a warunki meteorologiczne pogarszały się z godziny na godzinę. W godzinach wieczornych wiatr wiał z kierunków południowych, osiągając już w porywach prędkość 40w. Prognozy pogody nie zapowiadały poprawy pogody na dzień następny. Sytuacja była o tyle trudna, że musieliśmy podjąć decyzję o kontynuacji żeglugi przez Hinlopenstretet w trudnych warunkach lub zmianę planów.

Siła wiatru z jaką przyszło nam się zmierzyć
Siła wiatru z jaką przyszło nam się zmierzyć

W dniu 05 września żegluga przez cieśninę była bardzo trudna. Walcząc z przeciwnym prądem i silnym wiatrem jacht płynął z prędkością 2 do 3 węzłów. Kierunek południowy wiatru utrzymywał się przez cały dzień a prędkość wiatru w porywach osiągała 50 do 60 węzłów.

pozycja-na-mapie
przepłynięcie cieśniny Hinlopenstretet w warunkach silnego wiatru

Po przepłynięciu cieśniny Hinlopenstretet na jej południową stronę pogoda poprawiła się na tyle, że pozwoliła nam odwiedzić lodowiec Bråsvellbreen po czym płynąc przejściem przez cieśninę Heleysund (między Spitsbergenem i wyspą Barentsa) wpłynęliśmy na wody Storfjorden. Cieśnina Heleysund ma około 600 metrów szerokości i z powodu silnych prądów pływowych sięgających 10 węzłów i zagrożenia dryfującym lodem praktycznie nie jest uczęszczana.

wyprawa-1f
Przepłynięcie cieśniny Heleysund (między Spitsbergenem i wyspą Barentsa)

Podczas tej wyprawy jacht OCEAN B wpłynął w głąb zatoki Hambergbukta podpływając pod czoło lodowca Hornbreen na odległość 400m a następnie tak samo zrobiliśmy płynąc pod czoło tego samego lodowca od strony Hornsundu. Pozwoliło to nam na bezpośrednią obserwację aktualnej odległości dzielącej wody Hornsundu po zachodniej stronie Spitsbergenu od Storfjorden znajdującym się po jego wschodniej stronie. Obecnie odległość ta to zaledwie 4,5 mili morskiej.