Dookoła Spitsbergenu

14 - 24.09.2023

Dookoła Spitsbergenu

14 - 24.09.2023

W dniach od 14 września do 24 września 2023 roku odbył się niezwykły rejs jachtem s/y OCEAN B dookoła Spitsbergenu. Ta wyprawa była nie tylko niezapomnianym doświadczeniem, ale także szansą na poznanie jednej z najbardziej fascynujących i niedostępnych części świata. W niniejszym sprawozdaniu przedstawię naszą podróż, z wyróżnieniem głównych wydarzeń, miejsc i wrażeń.

Trasa wyprawy jachtu Ocean B w dniach 14-24.09.2023 →

Rozpoczęcie wyprawy

Nasza wyprawa rozpoczęła się w Longyearbyen, głównym mieście Spitsbergenu. Po spotkaniu z załogą i sprawdzeniu jachtu, wyruszyliśmy w stronę północnego wybrzeża tej arktycznej wyspy. W pierwszych dniach mieliśmy okazję podziwiać niezwykłą przyrodę Spitsbergenu – lodowce, góry i liczne zwierzęta arktyczne, takie jak morsy i foki.

Przez Arktyczny Ocean

Kolejnym etapem naszej podróży był rejs przez Arktyczny Ocean w kierunku północnego wybrzeża Spitsbergenu. To były dni pełne ekscytacji, ale także wyzwań. Musieliśmy zmagać się z arktycznymi warunkami pogodowymi i niską temperaturą. Jednak widoki na lodowce pływające po morzu oraz obserwacje ptaków morskich i wielorybów były niesamowite. Jacht s/y OCEAN B żeglował wzdłuż zachodniego i północnego wybrzeża pokonując cieśninę Hinlopen, a następnie płynąc przejściem przez cieśninę Heleysundet (między Spitsbergenem i wyspą Barentsa) wpłynął na wody Storfjorden. W trakcie wyprawy odwiedziliśmy wiele pięknych miejsc ( Ny-Ålesund; Virgohamna; Smeerenburgodden; Moffen; Murchison Bay; Søre Russøysundet; Hinlopenstretet; Bråsvellbreen; Heleysundet; Kükenthaløya; Jakimovičøyane; Kvalvågen; Hambergbukta; Sørkapp; Isbjørnhamna; Fagerbukta; Trygghamna ) spotykając po drodze dzikie zwierzęta.

Załoga wyprawy wokół wyspy Spitsbergen:

  1. Andrzej Górajek – kapitan
  2. Halina Górajek – zastępca kapitana
  3. Łukasz MORKOWSKI – I oficer
  4. Michał PAJSERT – oficer wachtowy
  5. Tomasz JĘDROSZKOWIAK – oficer wachtowy
  6. Neil WOOD – oficer wachtowy
  7. Patryk KASZUBOWSKI – załoga
  8. Mariusz BIEGAŃSKI – załoga
  9. Bartosz PRAJS – załoga

Rankiem w dniu 17 września po minięciu wyspy Moffen jacht znalazł się u wejścia do cieśniny Hinlopenstretet od jej północnej strony. Korzystne warunki meteorologiczne pozwoliły nam na odwiedzenie starej bazy naukowej położonej w Murchison Bay. W godzinach wieczornych wiatr wiał z kierunków północnych pozwalając na żeglugę przez Hinlopenstretet w kierunku Bråsvellbreen. Prognozy pogody zapowiadały pogorszenie się pogody na dzień następny. Jacht obrał kurs w stronę Heleysundet i po minięciu cieśniny przeczekał pogarszającą się pogodę w osłonie wyspy Kükenthaløya by następnego dnia kontynuować żeglugę przez wody Storfjorden (wschodni Svalbard) w kierunku Sørkapp.

Hinloppen-1536x886
przepłynięcie cieśniny Hinlopenstretet

Po przepłynięciu cieśniny Hinlopenstretet na jej południową stronę pogoda pozwoliła nam odwiedzić lodowiec Bråsvellbreen po czym płynąć przejściem przez cieśninę Heleysundet (między Spitsbergenem i wyspą Barentsa) wpłynęliśmy na wody Storfjorden. Cieśnina Heleysundet ma około 600 metrów szerokości i z powodu silnych prądów pływowych sięgających 10 węzłów i zagrożenia dryfującym lodem praktycznie nie jest uczęszczana.

Heleysundet-1536x903
Przepłynięcie cieśniny Heleysundet (między Spitsbergenem i wyspą Barentsa)

Podczas tej wyprawy jacht OCEAN B kolejny już raz wpłynął w głąb zatoki Hambergbukta podpływając pod czoło lodowca Hornbreen wykonując pomiary jego aktualnej pozycji. Poprzedni pomiar wykonany był w 2021 roku. Pozwoliło to nam na bezpośrednią obserwację pozycji czoła lodowca Hornbreen po upływie 2 lat. Z wykonanych pomiarów wynika, że czoło lodowca Hornbreen po upływie 2 lat cofnęło się o 1400 m.

Podsumowanie

Rejs jachtem dookoła Spitsbergenu był niezapomnianym doświadczeniem. Arktyka oferuje nie tylko niezwykłą przyrodę, ale także możliwość zrozumienia, jak trudne jest życie w tych warunkach. Ta wyprawa na zawsze pozostanie w mojej pamięci jako jedno z najbardziej ekscytujących i pouczających doświadczeń mojego życia. Arktyka jest miejscem niezwykłym, ale i delikatnym, wymagającym naszej troski i szacunku. Dziękuję wszystkim uczestnikom wyprawy za ich aktywny wkład w tak niezwykłą podróż.

Galeria zdjęć z wyprawy